Skip to content Skip to footer

Symbolika Chartres II.

Gotická katedrála v Chartres necelých 100 kilometrů od Paříže je jedním z nejvýznamnějších duchovních center Evropy a dodnes přitahuje mnoho lidí z celého světa, kteří hledají inspiraci a duchovní poselství.

Proč jsem tam vlastně měl potřebu jet podruhé v průběhu necelého roku? V mém vnímání je to určitý zesilovač. Prostor, který násobí cokoliv s čím tam vstoupíte. Urychluje vnitřní procesy a dává možnost leccos prožít daleko silněji než kde jinde…

Pojďme se podívat na něco málo z historie a z klíčových symbolů:

Historie katedrály

Před stavbou katedrály v Chartres bylo na tomto místě již několik dřívějších staveb. První známá stavba na tomto místě byla římský chrám zasvěcený bohyni Esteltě, který byl v 4. století nahrazen křesťanským kostelem zasvěceným Panně Marii. Tento kostel byl později v 9. století nahrazen románským kostelem., který byl zničen požárem v roce 1194.

Záhy po této katastrofě bylo rozhodnuto o stavbě nové katedrály, která byla zahájena již v roce 1194 a dokončena kolem roku 1220.

Katedrála byla postavena jako památka na Pannu Marii, která je považována za patronku města Chartres.

V průběhu dalších století byla katedrála několikrát přestavována a rozšiřována, včetně významných úprav v 16. století. Během francouzské revoluce byla katedrála značně poškozena, ale později byla opět obnovena.

Dnes je katedrála v Chartres jednou z nejvýznamnějších gotických katedrál ve Francii a je zapsána na seznamu světového dědictví UNESCO.

Symbolika katedrály

Labyrint

Labyrint v katedrále v Chartres je považován za jeden z nejznámějších a nejvýznamnějších labyrintů ve světě. Má symbolický význam, který je úzce spojen s křesťanskou vírou.

Podle některých interpretací symbolizuje labyrint v Chartres cestu k Božímu království. Cesta tudy není přímá a snadná, ale plná zvratů, obratů a překážek. Labyrint může také reprezentovat poutní cestu člověka, který se snaží najít cestu ke svému vnitřnímu já a spojit se s Bohem.

V křesťanské tradici má labyrint také spojitost s Boží spravedlností a spravedlivým soudem. Poutník, který projde labyrintem, prochází různými etapami duchovního života, a na konci cesty se setkává s Kristem, který ho soudí.

Kromě toho může labyrint v Chartres symbolizovat i putování života a lidskou existenci. Labyrint je v tomto případě metaforou cesty života s mnoha výzvami, rozhodnutími a změnami směru.

Celkově labyrint v Chartres tak představuje složitou, ale důležitou cestu, kterou musí každý z nás projít v duchovním i fyzickém smyslu.

Černá Madona

Černá Madona v katedrále v Chartres, také nazývaná Notre-Dame sous-Terre, je dřevěná socha Panny Marie, která je obvykle zobrazena s Ježíškem na klíně a s korunou na hlavě. Socha je pojmenována podle své tmavé barvy, která se vysvětluje jako důsledek stáří a několika požárů, kterými katedrála prošla.

Existuje několik legend a pověstí o vzniku této sochy. Podle jedné z těchto legend byla socha vytesána svatým Lukášem, evangelistou, který byl také zedníkem, a byla prý nalezena v Jeruzalémě. Podle jiné legendy byla socha uctívána již v dobách před křesťanskou érou a byla přenesena do Chartres svatým Tomášem Apoštolem.

Pověst také říká, že během první křížové výpravy byla socha vynášena v procesí na vrchol kopce Montjoie, aby se ochránila před muslimskými nájezdníky, kteří se blížili k Chartres. Když se však processions vrátila, socha se tajemně ocitla na svém původním místě v katedrále.

Černá Madona v katedrále v Chartres je dodnes uctívána mnoha poutníky a věřícími. Tato socha má pro mnohé návštěvníky zvláštní duchovní význam, který je spojen s uzdravením, přímluvou a ochranou. Tento kult se datuje již od středověku a často bývá spojován s celou řadou zázraků a záznamů o uzdraveních.

Modrá Madona

V katedrále v Chartres se nachází socha modré Madony, která je známá také jako “Notre-Dame de la Belle Verrière”. Je to vitrážové okno, které se nachází v kapli jižního křídla katedrály.

Okno zobrazuje Pannu Marii s Ježíškem v jejím klíně. Maria je zobrazena v modrých šatech a koruně na hlavě, což symbolizuje její božské mateřství. Ježíšek, který má na sobě bílé šaty, je zobrazen, jak se usmívá na matku.

Tato socha modré Madony je považována za jedno z nejcennějších děl v katedrále v Chartres. Podle legendy tuto sochu maloval sám svatý Lukáš a přinesli ji do Francie svatý Tomáš. Socha byla vystavena na mnoha místech v katedrále až do doby, kdy byla nahrazena vitrážovým oknem.

Tato socha modré Madony je velmi oblíbená mezi poutníky a turisty a má pro mnohé zvláštní duchovní význam. Její symbolika představuje naději a důvěru v ochranu Panny Marie a v její mateřskou lásku a něhu, kterou může poskytnout všem svým dětem.

Ostatní symboly
  1. Rozeta – Velká růžová okna v katedrále jsou ozdobena rozetami, které symbolizují Ježíše Krista jako Slunce spravedlnosti. Tyto rozety jsou také spojeny s ideou nebe a věčnosti.
  2. Sloupoví – Sloupoví v katedrále zahrnuje mnoho soch a reliéfů, které odrážejí biblické příběhy a výjevy. Sloupoví také představuje cestu k nebi a symbolizuje středověkou víru v tradiční hierarchii a pořádek.
  3. Sochy apoštolů – V katedrále se nachází sochy apoštolů, které jsou umístěny na pilířích hlavní lodi. Tyto sochy symbolizují dvanáct apoštolů Ježíše Krista a jsou také spojeny s ideou cesty k nebi.
  4. Labyrint – Labyrint v katedrále je složitým půdorysem, který symbolizuje cestu k Bohu a duchovním zkouškám a výzvám. Labyrint také představuje cestu života s mnoha zvraty a nástrahami.
  5. Světci a mučedníci – V katedrále jsou také zobrazeni různí světci a mučedníci, kteří jsou spojeni s různými vlastnostmi a vlastnostmi jako např. svatý Martin, patron vojáků a ochránce chudých.
  6. Skleněné vitráže – Katedrála v Chartres má také mnoho vitráží, které zobrazují různé biblické scény a symboly, jako jsou zvířata, květiny, andělé a další. Tyto vitráže jsou také spojeny s ideou nebe a duchovních hodnot.
Čakry a katedrála

Katedrála v Chartres, jako mnoho dalších středověkých katedrál, byla navržena s duchovními významy a symbolikou, včetně vztahu k hinduistické a buddhistické filosofii čaker. V katedrále Chartres jsou některé z těchto symbolů spojeny s různými čakrami v těle, což jsou podle východních filosofií centra energie.

Zde jsou některé z míst v katedrále Chartres, které jsou spojeny s jednotlivými čakrami:

  1. Kořenová čakra – Tato čakra je spojena s kořenovou oblastí těla a zemskou energií. V katedrále Chartres se tato čakra symbolizuje podlahou, která je vyrobena z hnědého a bílého kamene, který připomíná kořeny a větve.
  2. Sakrální čakra – Tato čakra je spojena s pohlavní oblastí a sexuální energií. V katedrále Chartres se tato čakra symbolizuje sochou Panny Marie vytvořenou z modrého skla.
  3. Solar plexus čakra – Tato čakra je spojena s oblastí břicha a sebeovládáním. V katedrále Chartres se tato čakra symbolizuje sochou archanděla Michaela, který je zobrazen, jak poráží draka.
  4. Srdcová čakra – Tato čakra je spojena s láskou, soucitem a duchovním rozvojem. V katedrále Chartres se tato čakra symbolizuje sochou Ježíše Krista, který se nachází v rozetovém okně nad vstupem do katedrály.
  5. Hrdelní čakra – Tato čakra je spojena s komunikací a sebevyjádřením. V katedrále Chartres se tato čakra symbolizuje sochou sv. Ondřeje, který je zobrazen, jak mluví do pravého ucha sv. Tomáše.
  6. Čakra třetího oka – Tato čakra je spojena s intuicí a duchovním viděním. V katedrále Chartres se tato čakra symbolizuje sochou Krista v mandorle, který se nachází nad oltářem.
  7. Korunní čakra – Tato čakra je spojena s duchovním probuzením a osvícením. V katedrále Chartres se tato čakra symbolizuje kruhovým oken v centrální části lodi, který zobrazuje Krista jako nejvyššího soudce.
Brány v katedrále

Brány katedrály v Chartres mají významné symbolické významy a každá brána reprezentuje určitou duchovní cestu.

  1. Porta Speciosa (Krásná brána) – se nachází na západním průčelí katedrály a symbolizuje vstup do hmotného světa. Tato brána představuje první krok v duchovní cestě, která vede k poznání Boha. Na bráně jsou zobrazeny scény z Ježíšova života a také postavy proroků.
  2. Porta Minor (Menší brána) – se nachází na jižní straně katedrály a symbolizuje vstup do duchovního světa. Tato brána představuje pokračování duchovní cesty, když jedinec hledá duchovní poznání a spojení s Bohem. Na bráně jsou zobrazeny scény z Mariina života a také postavy světců.
  3. Porta Aurea (Zlatá brána) – se nachází na severní straně katedrály a symbolizuje vstup do nebeského světa. Tato brána představuje dokonalé spojení jedince s Bohem, když dosáhne duchovního poznání a objeví Božskou přítomnost v sobě samém. Na bráně jsou zobrazeny scény z knihy Zjevení a také postavy apoštolů.

Každá brána obsahuje složitou symboliku, která vyjadřuje vývoj duchovního života a cestu ke splynutí s Bohem. Všechny brány jsou zdobeny sochami a reliéfy, které návštěvníky katedrály přivádějí k zamyšlení nad významem duchovního života a hledání Boha.

Moje cesta katedrálou

Tentokrát jsem nepřijel s žádným konkrétním záměrem. Chtěl jsem vlastně jen prohloubit propojení sám se sebou, se svým posláním a s kroky, které s ním v souladu dělám.

Stačilo pár hodin a mnoho z toho o čem jsem předtím týdny a měsíce přemítal mělo najednou naprosto jasnou a konkrétní podobu. A nejen to. Ikdyž jsem odjížděl unavený, cítil jsem spoustu energie a chuti realizovat mnohé z kroků, které jsem předtím odkládal.

Při minulé návštěvě se nejvíce věcí dělo s odstupem několika týdnů až měsíců po návratu. Pokud se tentokrát mnoho začalo zhmotňovat už v průběhu nebo den po něm, jsem upřímně zvědavý co bude za pár týdnů 🙂

Leave a comment

Jsme tu proto, abyste mohli žít svobodnější, šťastnější a naplněnější život.

Kontakt

Libocká 698/40a
Praha 6 – Liboc
162 00

Odběr newsletteru

Copyright © 2025. Všechna práva rezervována.

Go to Top