Skip to content Skip to footer

Yamas & Niyamas

Yamas a niyamas jsou etické zásady, které tvoří první a druhou větev astanghy jógy (osmi větví jogového systému). Yamas je pět základních zásad, které se vztahují k našim mezilidským vztahům a chování vůči druhým, zatímco Niyamas je pět zásad, které se vztahují k našemu vnitřnímu chování a osobnímu rozvoji.

Cílem yamas a niyamas je rozvinout v nás určité kvality a vlastnosti, které nás činí lepšími lidmi a pomáhají nám v našem osobním rozvoji. Yamas a Niyamas nám pomáhají být v souladu s ostatními lidmi, sebe sama a přírodou, a tím vytvářejí pevný základ pro další aspekty jógy, jako jsou ásany (jóga pozice) a pránájáma (dechové cvičení).

I bez pravidelného praktikování jógy vnímám přínos Yamas a Niyamas v životě každý den.

Někdo mi jednou řekl, že je to celé omezující a nepříjemné. Že je fajn dělat to, co mi přinese prospěch a kašlat na nějaké staré morální kódy. Každý má právo na svou vlastní cestu a mě Yamas a Niyamas v životě rozhodně více podporují než svazují.

V textu dále vždy uvedu definici a následně kurzivou tu výzvu před kterou jsem v dané oblasti stál sám. Možná to bude někoho z vás inspirovat.

Yamas

Ahimsa (nenásilí)

Ahimsa znamená respektovat všechny formy života a nepůsobit jim újmu. Toto zahrnuje nejen fyzickou násilnost, ale také verbální a mentální násilí. Pro praktikování ahimsy je nutné být trpělivý, soucitný a ohleduplný vůči všem bytostem a nezpůsobovat jim újmu.

Kolikrát za den máme o někom negativní myšlenky? Kolikrát v duchu někoho posuzujeme, odsuzujeme? Kolikrát někde u kávy někoho pomlouváme? To všechno jsou formy násilí. Uvidíte kolik se toho změní, když je omezíte či zcela eliminujete.

Satya (pravdivost)

Satya znamená mluvit pravdu a jednat podle ní. Je to důležitá zásada pro rozvoj důvěry a upřímnosti v mezilidských vztazích. Satya však neznamená říkat pravdu za každou cenu, ale spíše uvádět věci na pravou míru a s respektem k druhým.

S říkáním pravdy jsem často neměl problém. Co bylo nové byl pojem “laskavá pravda”, která pro mě znamenala také někdy mlčet. Vždyť k čemu je pravda, pokud ta druhého jen zraní a v daném kontextu nevede k jeho rozvoji? Můj spirituální učitel říká “vidět, slyšet, mlčet” a já musím často naprosto souhlasit.

Asteya (nekrádež)

Asteya znamená nebrat si nic, co není naše. Toto nezahrnuje pouze fyzickou krádež, ale také krádež času, energie a myšlenek. Pro praktikování asteyy je nutné být spokojen s tím, co máme, a pracovat tvrdě pro to, co chceme.

Já přece nekradu! Nikdy! Opravdu? To není o tom ukrást bonbóny v obchodě. Kradl jsem hodně a vlastně velmi rád… Kradl jsem tím, že jsem za jiné dělal jejich věci a okrádal je o příležitost se něco naučit, vyrůst, mít vlastní zodpovědnost (a také svobodu…).

Brahmacharya (zdrženlivost)

Brahmacharya znamená kontrolovat své touhy a chovat se s respektem vůči sobě a druhým. V jogové tradici se tato zásada často vztahuje k sexuální zdrženlivosti, ale může se vztahovat i na jiné formy chování, jako je například omezení konzumace alkoholu a drog.

Často slovo zdrženlivost nahrazuji umírněností. Není třeba žít zcela s odpíráním. Jen je fajn dělat věci jen v míře, která je třeba.

Aparigraha (nehromadění)

Aparigraha znamená neupnutí se k hmotným věcem a majetku. Toto neznamená, že bychom neměli nic vlastnit, ale spíše to, že bychom se neměli upínat k materiálním věcem a měli bychom být schopni se jich vzdát, když už na ně nemáme potřebu. Toto nám umožňuje být svobodnější a nezávislejší v našem myšlení a jednání.

Když procházíte svůj dům či byt, kolik je tam věcí, které opravdu nepotřebujete? V mém případě stále víc než bych si přál… Důležité pro mě bylo přijmout i druhou stranu pohledu na Aparigrahu – tj. pokud něco potřebuji a zároveň je to hmotné nebo v nějakém úhlu pohledu i luxusní, nemusí to být špatně. Pokud to opravdu potřebuji a využiji s dobrým záměrem a účelem.

Niyamas

Saucha (čistota)

Saucha znamená udržovat čistotu těla, mysli a prostředí. Toto zahrnuje péči o fyzickou hygienu, ale také o vnitřní čistotu a eliminaci negativních myšlenek a emocí. Pro praktikování sauchy je důležité mít disciplínu a pravidelnost v osobním životě.

O negativních myšlenkách byla řeč už v případě Ahimsa. V tomhle bodě mě ještě hodně zaujala čistota prostředí. To není o tom doma více vysávat (tedy pro někoho ano), ale třeba o tom vnímat jaký prostor je k čemu určen. Kolik lidí si vezme s sebou do ložnice notebook a pracuje tam? Kolik lidí se tam dokáže hádat s partnerem. A spí se vám pak na tom místě dobře?

Santosha (spokojenost)

Santosha znamená být spokojený s tím, co máme, a být vděčný za to, co nám život přináší. Toto nám umožňuje žít v přítomném okamžiku a omezit touhu po věcech, které nemáme. Pro praktikování santoshy je nutné učit se být spokojený s tím, co máme, a nepodléhat závislostem na materiálních věcech.

Umět přijmout výsledek a být spokojený s tím jak to je. To neznamená se o něco nesnažit. Naopak. Ale následně přijmout realitu v okamžiku, kdy již nemohu udělat víc…

Tapas (sebekázeň)

Tapas znamená sebekázeň a disciplínu v osobním životě. Toto zahrnuje omezení všeho, co nám škodí, jako je například nezdravé jídlo, alkohol, drogy a lenost. Pro praktikování tapasu je nutné mít disciplínu a vůli a pracovat tvrdě na svém osobním rozvoji.

Kolikrát jste si něco odřekli? Další sklenku vína? Další přídavek u oběda? Další díl seriálu? Další bundu v šatníku? Zkuste to a uvidíte jak osvobozující to může být.

Svadhyaya (studium, sebepoznání)

Svadhyaya znamená sebepoznání a studium svého vnitřního já. Toto zahrnuje studium svých myšlenek, emocí a chování, aby se mohly pochopit a přijmout. Pro praktikování svadhyaya je nutné být otevřeným a zvědavým na sebe sama a pracovat na svém osobním růstu a vnitřním rozvoji.

Studovat. Každý den. Sebe. Nové věci. Ve dvaceti i v osmdesáti letech. Nezastavit. Růst. S otevřeností a zároveň lehkostí.

Ishvara pranidhana (pokora)

Ishvara pranidhana znamená oddanost Bohu nebo vyššímu principu. Toto zahrnuje uznání, že jsme součástí něčeho většího než my sami a že máme svou roli v univerzálním plánu. Pro praktikování Ishvara pranidhany je nutné mít víru a oddanost v něco většího než my sami a dělat věci s úmyslem sloužit této vyšší moci.

Sám nemám Boha s velkým B. Ale na nějakou formu vyššího principu věřím. A pokora k principům života v mém světě patří. Včetně vnímání, že nic není napořád.

Leave a comment

Jsme tu proto, abyste mohli žít svobodnější, šťastnější a naplněnější život.

Kontakt

Libocká 698/40a
Praha 6 – Liboc
162 00

Odběr newsletteru

Copyright © 2025. Všechna práva rezervována.

Go to Top